У престурі “Фестивальні заходи як інструменти створення позитивного іміджу об’єднаних громад на прикладі Любашівської ОТГ” взяли участь представники не лише сусідніх ОТГ Одещини, а й півтора десятка об’єднаних громад Сумської та Івано-Франківської областей. Захід здійснено за сприяння Одеського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою», повідомляє кореспондент Укрінформу.
“У вересні в Любашівці почав курсувати придбаний за наші бюджетні кошти маршрутний мікроавтобус, ще одна маршрутка виконуватиме щоденні рейси між райцентром і віддаленими населеними пунктами ОТГ. Плануємо протягом найближчих місяців також модернізувати 6 сільських бібліотек, забезпечивши відвідувачам безкоштовний доступ через Wi-Fi до Інтернету в Україні”, – додав Павлов.
На відкриття фестивалю-ярмарку гості потрапили після відвідин гімназії та райлікарні, де завершується реконструкція, і були вражені розмаїттям павільйонів з ковбасними та гастрономічними стравами. Причому перед очима відвідувачів постали не лише найрізноманітніші вироби сотень майстрів – від салямі до сосисок, в тому числі у вигляді “ковбасних тинів і тракторів” ціною від 90 до 270 гривень за кілограм, а й гончарні, столярні та вироби декоративно-прикладного мистецтва, вишивки, твори живопису…
У сусідньому павільйоні організували майстер-клас з виготовлення варено-копчених, сиров’ялених та сирокопчених ковбасних виробів фахівці-технологи Одеської академії харчових технологій, а неподалік розгорнулись баталії шахового турніру, на якому виборювали першість на 12 дошках учасники турніру з п’яти міст на 12 дошках. Бурхливо реагували юні учасники фестивалю на перегони поросят угорської породи “мангал”: найпрудкіший переможець отримав приз – кошик овочів і фруктів…
Звісно, найбільше відвідувачів “ковбас-фесту” зібралося біля сцени фестивалю, на якій виступали артисти ансамблю пісні і танцю “Чайка” Одеської філармонії, київського ансамблю “Гуляй душа”, лауреат всеукраїнського конкурсу баяністів Костянтин Кукушкін, інші майстри вокального та розважального жанрів.
Завершальними акордами заходу стало визначення переможців фестивальних конкурсів. Зокрема, у номінації “Найкращий торт – ковбаса” журі присудило перше місце і премію майстру-виробнику Ірині Токар, у номінації “Фантазії осені” – майстрам Бобрицької сільради, у номінації “Найдовша ковбаса фестивалю” – колективу Ширяївського підприємства “Сегрос”, яке виготовило м’ясний виріб 12-метрової довжини.
На думку радника з регіонального розвитку Одеського ЦРМС Віктора Бондарука, організація Любашівською ОТГ “ковбас-фесту” засвідчує, що місцева влада дбає не лише про розвиток підприємств рослинницької галузі, в тому числі залучаючи через іноземні інвестиції багатомільйонні надходження до бюджету, а й стимулює та просуває перспективні підприємства тваринницької та переробної галузей.
Зокрема, наголосив експерт, розпочато перемовини з керівництвом Одеської академії харчових технологій з тим, щоб організувати в райцентрі філіал вишу для здобуття професійної освіти місцевими жителями. Причому фахівці-технологи академії теж беруть участь у “ковбас-фесті”, демонструючи учасникам фестивалю новітні технології виготовлення м’ясних виробів. І висловили готовність надати професійну підтримку при створенні в райцентрі музею ковбасних виробів”.
Як зауважив Бондарук, це лише окремі пункти розробленої Стратегії розвитку громади, яка в цілому присвячена єдиній меті – скористатись, зокрема, досвідом майстрів ковбасних виробів для успішного економічного розвитку ОТГ, що забезпечить формування розгалуженої інфраструктури і високого рівня життя для кожного мешканця. У наступні роки Любашівка може бути не лише місцем проведення “ковбас-фесту”, а справді стати центром випуску якісних м’ясних продуктів – “столицею української ковбаси”.
Радник Одеської ЦРМС наголосив, що в обранні перспективної спеціалізації стратегічного розвитку вже визначились не лише керівники Любашівської, а й сусідніх ОТГ Одещини. Зокрема, Біляївська громада днями теж провела цікавий фестивальний захід, назвавши його “Дністровська вертута”, що передбачав десять майстер-класів. Брендами Кілійської громади в ході децентралізації стали полуничний бізнес, транскордонний туризм і рисівництво. А, приміром, Шабська ОТГ обрала ключовими напрямками – виноградарство та етнотуризм, що базується на діяльності структур промислово-торговельної компанії Шабо і Центру культури вина.
Програма “U-LEAD з Європою” фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами – Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією і підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.
Фото: Ніна Ляшонок, Одеський ЦРМС