(044) 234-55-30, (044) 234-09-07

Ананьївський культурно-мистецький проект «Створення та просування комплексного культурно-мистецького продукту «Дивовижна в’язь часів» із використанням культурно-історичного потенціалу міста Ананьїв» став переможцем конкурсу «Малі міста – великі враження» за підтримки Асоціації міст України.

Реалізація проекту буде здійснюватись у вересні до дня міста Ананьїв.

Мета проекту – забезпечення популяризації культурно-історичної спадщини та сучасних культурних досягнень міста Ананьїв Одеської області для інтеграції культурно-історичного потенціалу міста в життя як місцевої громади, так і культурного співтовариства України, а також активізації його туристичних функцій.

Досягнення мети проекту передбачається через створення і просування комплексного культурно-мистецького продукту «Дивовижна в’язь часів», що матиме дві складові:

– аудіо-відео-шоу з використанням технологій архітектурного відео-маппінгу, яке передбачає створення відео-проекції з історичним контентом на міські будівлі-архітектурні пам’ятки та аудіо-супровід – класичні й сучасні музичні композиції у виконанні місцевого народного оркестру народних інструментів;

– комплекс художніх творів, як результат організації і проведення художнього пленеру з тією ж назвою «Дивовижна в’язь часів», що матиме на меті відтворення художниками у своїх полотнах минулого, сучасного і майбутнього культурного середовища міста Ананьїва, підкреслення значущості міської культурно-історичної спадщини, символічне відображення місцевої ідентичності.

Ананьїв – старовинне місто, що вперше згадується з 1753 року в працях істориків Д. Бантиш-Каменського та А. Скальковського, розташоване на річці Тилігул в північній частині Одеської області, в 184 км від обласного центру – м. Одеса. Місто внесено до Списку історичних населених місць України  Постановою  Кабінету  Міністрів  України від 26 липня 2001 року № 878 «Про затвердження Списку історичних населених місць України».

Ананьїв має більше тридцяти пам’яток архітектури місцевого значення – це, зокрема: будівля чоловічої гімназії, збудована у 1875 році, неповторне оздоблення якої збереглося як зовні, так і всередині; нинішні будівлі дорослої та дитячої бібліотек, що входили до освітнього гімназійного комплексу; будівля міської управи, в якій і дотепер сконцентровано усі основні важелі управління містом; колишня земська лікарня, збудована ще в ХІХ ст., яка зберігає пам’ять про одного із засновників Червоного Хреста в Україні Леона Попова та й нині виконує свою головну функцію – тут знаходиться районна лікарня.

Крім неповторного архітектурного комплексу, Ананьїв має унікальні культурні надбання: неповторні ананьївські краєвиди надихнули академіка живопису Є.І. Столицю на написання кількох робіт, які і донині зберігаються в Ананьївському історико-художньому музеї, що носить його ім’я; Ананьїв пишається земляком – всесвітньо відомим художником Р.М. Палецьким, який став новатором у жанрі декоративного розпису, творив власні орнаментальні композиції з яскравим національним колоритом, твори якого також представлено в експозиції музею; в історії міста відіграв значну роль П.І. Ніщинський – саме в Ананьїві народився його безсмертний твір «Вечорниці»; культурною перлиною Ананьїва є народний оркестр народних інструментів імені Г.М. Бондарчука, заслуженого працівника культури України, орденоносця «За заслуги» ІІІ, ІІ ступенів, Почесного громадянина міста Ананьїва, який був засновником оркестру та музичної династії – оркестру в 2019 році виповнилося 50 років.

Культурно-історичний потенціал Ананьїва, його самобутність та міська ідентичність, автентичність етнічного середовища, можуть стати потужним ресурсом соціально-економічного розвитку міста, зокрема, основою культурно-пізнавального туризму. Проте, внаслідок кількох хвиль екстенсивної урбанізації у радянські часи та нинішнього досить скрутного соціально-економічного стану і високої трудової міграції населення, поступово втрачається культурно-історична пам’ять місцевої громади, знижується потужність культурного середовища, відчувається проблема кадрового забезпечення в культурній і туристичній сферах, існують труднощі у збереженні та утриманні в належному стані культурно-історичних об’єктів, які становлять туристичну цінність.

Здійснюється активна робота по втіленню проекту. Відбулась робоча нарада ініціаторів та розробників проекту – представників відділу культури районної державної адміністрації, Ананьївської міської ради та начальника управління туризму Одеської обласної державної адміністрації Олександра Шека. Вирішено художній пленер провести з 20 по 31 серпня в складі творчої групи, в якій працюватимуть митці – учасники інших пленерів, частина робіт яких стануть музейними експонатами та будуть прикрашати мистецькі заходи нашого міста. Окрім того, на мешканців і гостей міста чекають цікаві заходи, що проходитимуть на кількох локаціях 14 вересня. Протягом усього періоду роботи пленеру заплановано проведення майстер-класів для учнів та студентів закладів освіти, художників-аматорів, а також для дітей з особливими потребами. Кульмінацією художнього пленеру стане церемонія закриття, яка відбудеться 14 вересня до відзначення Дня Міста.